AITAS.LV
AITAS.LV
  • /
  • /
  • Daži interesanti fakti par un ap Skotijas aitām

Daži interesanti fakti par un ap Skotijas aitām (4077/0)


Publicēts: 8.01.2014

Lai arī aitas šķiet necili un pieticīgi dzīvnieki, ap un par tām laika gaitā ir savākušies dažādi interesanti fakti. Šoreiz vairāk vai mazāk pievērsīsimies Skotijai, kurā aitkopības tradīcijas tiek koptas jau gadsimtiem ilgi.

1. Skotijā aitu ir vairāk nekā cilvēku.
2013. gada jūnijā aitu skaits sasniedza 6,57 miljons galvu 14 800 fermās. Aptuveni 40% no šiem dzīvniekiem bija aitu mātes, 1% vaislas auni, 12% dzīvnieki virs gada vecuma (kas nav nedz vaislas auni, nedz aitu mātes) un atlikušie 47% tobrīd bija jēri. Savukārt iedzīvotāju skaits Skotijā tobrīd bija 5,3 miljoni cilvēku.

2. Katru gadu Skotijas valdība brīdina grūtnieces nepiedalīties jēru pieņemšanā.
Patiesībā, grūtniecēm vajadzētu izvairīties no kontakta ar jaundzimušiem jēriem, teļiem un kazlēniem, kā arī ar dzemdējušo dzīvnieku organisma šķidrumiem jebkurā gadalaikā. Sievietēm esot nekavējoties jāvēršas pie mediķiem, ja pēc šāda kontakta ar dzīvniekiem tiek novēroti gripai līdzīgi simptomi, tai skaitā arī drudzis. Šis risks ir saistīts ar tā dēvētajām zoonozēm, slimībām, kuras no dzīvniekiem var tikt pārnestas cilvēkiem, izraisot saslimšanu. Šādu ierosinātāju skaitā ir  hlamīdijas, toksoplazmas, listērijas un koksiellas (Q drudža ierosinātāji). Visi šie ierosinātāji var izraisīt būtiskus embrija defektus un attīstības traucējumus, tādēļ grūtniecēm jābūt īpaši uzmanīgām.

3. Skotijā arvien vairāk sieviešu nodarbojas ar aitu cirpšanu profesionālā līmenī.
Civilizētajā pasaulē notiek strauja darbaspēka novecošana, kā arī jauno cilvēku aizplūšana uz pilsētām. Skotija neatpaliek no pārējās pasaules un arī tur laukos ir jūtams darba roku trūkums. Jo īpaši aktuāls šis jautājums kļūst cirpšanas sezonā. Lai rastu risinājumu samilzušajai problēmai, 2008. gadā Skotijas Aitu cirpšanas asociācija aizsāka apmācību kursus. Trīs gadus vēlāk gandrīz puse no studentiem bija sievietes, bet jau pagājušajā gadā 10 sieviešu komanda piedalījās aitu cirpšanas labdarības maratonā.

4. Lielākā aunu izsole Eiropā.
Iespējams, ka tieši Skotijā notiek lielākā vienas dienas aunu izsole Eiropā, bet varbūt arī visā pasaulē. 2012. gadā Kelso aunu izsolē tika piedāvāti vairāk nekā 5000 auni. Kelso izsole notiek katru gadu kopš 1836. gada. Arī lielākā aitu un jēru vienas dienas izsole Eiropā notiek Skotijā (Lairg).

5. Labs auns izmaksās tūkstošus.
2009. gadā vaislas auns Deveronvale Perfection tika pārdots par  231 000 angļu mārciņām (GBP). Savukārt iepriekšējais rekordists Tophill Joe, kurš tika nopirkts par 128 000 GBP sava mūža laikā "atražoja" jērus, sagādājot savam īpašniekam vairāk nekā vienu miljonu GBP ienākumus.

6. Nepieņemtie jēri bieži kļūst par iemīļotiem mājdzīvniekiem.
Jēri, kurus dažādu iemeslu dēļ nav iespējams izaudzēt dabīgos apstākļos kopā ar aitu, tiek audzēti mākslīgi. Tā dēvētie pudeļjēri kļūst par iemīļotiem mājdzīvniekiem, kas ļoti pieķeras savam kopējam. Tiem tiek izbarots mākslīgā piena maisījums, kas ir maksimāli tuvs dabīgajam. Protams, jēru piebarošana ir laikietilpīgs darbs, kur izdevumi bieži vien ir lielāki nekā potenciālie ienākumi. Nereti pudeļjēri, ja tiek audzēti atsevišķi no pārējā bara, nelabprāt iekļaujas aitu ganāmpulkā, bet par savu baru uzskata cilvēkus.

7. Skotijā dzīvoja vecākā aita pasaulē.
Metuzalīna, kura mitinājās Skotijā, 2012. gada februārī bija 25 gadus un 11 mēnešus veca. Viņas īpašnieks uzskata, ka aitas ilgdzīvotspēja bija saistīta ar faktu, ka tai bija saglabājušies gandrīz vai visi zobi. Par nožēlu jāsaka, ka 2012. gada nogalē Metuzalīna šķīrās no šīs pasaules.

8. Skotijā ļoti populāras ir aitu skriešanās sacīkstes.
Tiem, kuriem zirgu skriešanās sacīkstes šķiet pārāk nežēlīgas, varam ieteikt kādreiz apmeklēt aitu skriešanās sacīkstes, kurās uz dzīvniekiem jāj nelielas lelles. Skrējienā aitām jāpārvar nelielas barjeras. Līdzīgas sacīkstes notiek arī citur Lielbritānijā. Piemēram, Nacionālās jēru skriešanās sacīkstes notiek Askotā. Interesanti, vai arī šajās sacīkstēs dāmas cenšas viena otru pārspēt ar savām galvasrotām?

9. Aitu dēļ no savām mājām tika deportēti cilvēki.
Pirms 200 gadiem no Skotijas kalnienēm tika deportētas ģimenes, lai šajos reģionos uzsāktu apjomīgu aitu audzēšanu. Cilvēki tika deportēti uz piekrasti un pat uz kolonijām Ziemeļamerikas kontinentā.

10. Aitas dzīvo tur, kur cilvēku nav.
Soay šķirnes aitas dzīvo Sentkilda arhipelāgā, kas atrodas netālu no Skotijas rietumkrasta. Šīs salas ir neapdzīvotas jau kopš 1930. gadiem. Mūsdienās Sentkilda arhipelāgu reizēm apciemo zinātnieki. Savukārt Soay šķirnes aitas, kuras ir mazākas nekā lauksaimniecībā izmantojamās šķirnes aitas, šajā arhipelāgā dzīvo pastāvīgi.

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv