AITAS.LV
AITAS.LV

Interesanti fakti par aitām (6016/0)


Publicēts: 19.02.2015

Kamēr jēru trakums vēl nav sācies, piedāvājam iepazīties ar dažādiem interesantiem faktiem par un ap aitām. Vai zināji, ka aitu skaitīšana iemidzina sliktāk kā jauku, mierīgu dabasskatu iztēlošanās? Vai zināji, ka aitas un āžus kopā labāk neturēt, jo sanāks kazaita? Vai zināji, ka aitas ir atbildīgas par iPad izmēriem? Vai zini, cik ilgi nodzīvoja pasaules vecākā aita? Kur nu vēl tādi interesanti fakti, ka aitas ir pirmie gaisa balona pasažieri un pirmie sekmīgie asins donori, kā arī, ka aptuveni 10% aunu ir geji, kuru tiesības palikt tādiem aizstāv bijusī tenisa zvaigzne Martina Navaratilova.

Aitu skaitīšana nav labākais veids kā iemigt

Oksfordas universitātes zinātnieki izmantoja trīs brīvprātīgo grupas, lai noskaidrotu, kura miega pievilināšanas metode ir visefektīvākā. Viena grupa iztēlojās mierīgas dabas ainavas, otra skaitīja aitas, bet trešie varēja darīt, ko paši vēlējās. Izrādījās, ka mierīgo ainavu grupa iemiga par aptuveni 20 minūtēm ātrāk nekā tie, kas centās saskaitīt aitas.

Kazu un aitu sakrustošanās nav nekas neiespējams

Ja turat kazas un aitas kopā, jo īpaši, ja vīrišķās kārtas īpatņi arī uzturas kopā ar mātēm, tad nebrīnaties, ja jums sanāk aitu un kazu hibrīdi. Tā kā, ja negribat kazaitas, tad āžus un aunus turiet kopā ar attiecīgās sugas sieviešu kārtas pārstāvēm. Lai arī lielākā daļa hibrīdu aiziet bojā jau embrija stadijā, retumis piedzimst dzīvi subjekti. Vīriešu kārtas jaukteņi parasti ir sterili, bet mātēm ir pazemināta auglība. 

Aitas un iPad

Zināmā mērā iPad un citu e-lasītāju izmēri ir balstīti uz mīkstajos vākos iesieto grāmatu dimensijām, bet lielākās iekārtas uz cietajos vākos iesieto grāmatu izmēriem. Laikos, kad grāmatu industrijā vēl neizmantoja papīru, visbiežāk izmantotais materiāls bija aitas āda. Tādejādi mūsdienu iekārtu izmērs netiešā veidā ir ietekmējies no ādas, kādu varēja nodīrāt no aitas. Salokot tā laika aitādu četras reizes, ieguva mīksto vāku grāmatas jeb iPad ekvivalentu. Tādejādi, ja jums nepatīk iPad izmēri, vainojiet aitas.

Aitas bija vieni no pirmajiem gaisa balonu pasažieriem

1783. gada 19. septembrī Mongolfjē brāļi palaida pirmo gaisa balonu ar pasažieriem. Lai arī sākotnēji tika plānots pirmajam izmēģinājuma lidojumam izmantot noziedzniekus, brāļi-izgudrotāji nolēma, ka lidotāju lomas labāk atvēlēt dzīvniekiem - aitai, pīlei un gailim. Lidojumā, kas ilga aptuveni 8 minūtes, balons nolidoja 3 km un sasniedza 460 m augstumu. Dzīvnieku aizstāvji var būt mierīgi, visi pasažieri atgriezās uz zemes sveiki un veseli.

Aitas - donori

Izrādās, ka aitas tikušas izmantotas ne tikai vilnas, ādas, piena un gaļas ieguvei, bet arī bijušas vienas no pirmajiem sekmīgajiem asins donoriem. 1667. gadā francūzis Žans Batists Denī veica asins pārliešanu 15 gadus vecam zēnam un strādniekam, kā donoru izmantojot aitu. Sešus mēnešus vēlāk angļu ārsts Ročards Lovers mēģināja ārstēt "trakumu vieglā formā", izmantojot aitas asinis. Viņš uzskatīja, ka mierīgā jēra asinis spēs mazināt trakuma simptomus. "Sanguis ovis symbolicam quandam facultatem habet cum sanguine Christi, quia Christus est agnus Dei". Pacients veiksmīgi pārcieta asins pārliešanu, bet, pats par sevi saprotams, garīgās saslimšanas simptomi nekur nepazuda.

Aitu diētā jāiekļauj garšvielas, lai samazinātu izdalīto metāna daudzumu

Aitas un govis savas specifiskās gremošanas rezultātā izdala daudz metāna. Vidēji dienas laikā aita atmosfērā nogādā 20 litrus metāna, kas ir viena no siltumnīcas efektu radošajām gāzēm. Tā vietā, lai atteiktos no aitu audzēšanas, zinātnieki meklē iespējas samazināt izdalītā metāna daudzumu. Viens no risinājumiem ir aitu ēdienkartē iekļaut kariju. Piemēram, koriandrs un kurkuma samazina baktēriju saražoto metāna apjomu par aptuveni 40%. Garšvielas iznīdē sliktās, metānu ražojošās baktērijas tai pašā laikā ļaujot plaukt un zelt labajām baktērijām.

Aptuveni 10% aunu ir geji

Pretrunīga pētījuma ietvaros 2002. gadā Kajs Larkins un viņa kolēģi centās pierādīt, ka homoseksualitāte ir iedzimstoša, ģenētiska īpatnība. Auniem, kuri centās kopoties ar auniem nevis aitām, esot nelielas atšķirības hipotalamā, ja salīdzina ar normālajiem auniem. Medijos parādījās informācija, ka šī eksperimenta ietvaros tiek mēģināts atrast metodes, ar kurām gejus pataisīt par normāliem auniem. 2007. gadā izbijusī tenisa zvaigzne Martina Navratilova aktīvi iestājās pret eksperimentiem, nodēvējot tos par nežēlīgiem un homofobiskiem. Viņa acīmredzot baidījās, ka kādu dienu tiks izgudrotas zāles pret homoseksuālismu cilvēkiem.

Nelāgs vecākās aitas gals

Lielākā daļa aitu dzīvo līdz 12 gadu vecumam. 2012. gadā Skotijā aita Tvigija nogāzās no klints tikai dažus mēnešus pirms savas 26. jubilejas.

Nocirpt Šreku

Šoreiz nerunāsim par zaļo briesmoni, kas kļuvis jau par veselas industrijas centrālo tēlu, bet par kādu merino šķirnes aitu no Jaunzēlandes, kurai sešus gadus bija izdevies izvairīties no dzirklēm, slēpjoties kādā kalnu alā. Kad beidzot Šreks tika nocirpts, kopējais vilnas svars pārsniedza 27 kilogramus. 2011. gadā Šreka dzīve noslēdzās.

Vilna ir mērķtiecīgas selekcijas rezultāts

Ja domājiet, ka aitu senči staigāja pa Zemes virsmu līdzīgos kažokos kā mūsdienu vilnas aitas, tad jūs smagi maldāties. Ovis aries senči visticamāk ir īsspalvainie mufloni Ovis orientalis. Sākotnēji tie tika turēti ādu, gaļas un piena ieguvei. Aptuveni 6000. gadā pirms mūsu ēras Irānā tika izveidota vilnaino aitu šķirne.

Nāve aitu zagļiem!

Mūsdienās sodi viennozīmīgi ir kļuvuši maigāki. 18. gadsimta Spānijā merino aitu vilna bija tāds dārgums, ka kaut vai vienas aitas izvešana ārpus valsts nozīmēja nāves spriedumu. Laika posmā no 1807. līdz 1814. Spānijas vilnas industriju būtiski izpostīja Napoleona kari. Pēc tam merino aitas izplatījās ne tikai Eiropā, bet arī citur pasaulē.

Bombardēšana ar aitām

1930. gadu vidū Musolīnī armija ar izpletņiem izmeta 72 aitas Āfrikas austrumos, Etiopijā. Jāpiebilst, ka nebija plānots kādu nosist ar aitu palīdzību, bet gan apgādāt armiju ar pārtiku.

Viņas vēro tevi

Pielavīties aitai ir grūti. Izrādās, ka, ja aitas galva ir noliekta uz leju, tad, pateicoties acu novietojumam, tās redz sev visapkārt. Tātad, ja aita ēd zāli, pat nemēģini viņai pielavīties no aizmugures. Tu tiksi pamanīts!

Cerams, ka šie nedaudzie fakti tev lika pasmaidīt, kā arī tu uzzināji šo to jaunu par aitām.

 

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv