AITAS.LV
AITAS.LV

Iedzimtās bailes no zirnekļiem (3282/0)


Publicēts: 2.06.2015

Līdz šim esmu uzskatījusi, ka bailes no vardēm, krupīšiem, zirnekļiem un citiem "nejauceņiem" ir zināmā mērā izrādīšanās (ar atsevišķiem izņēmumiem). Ja Latvijā mēs droši varam atļauties ņemt rokā visus zirnekļus pēc kārtas, varbūt vienīgi izņemot tos, kurus kāds ievedis no siltākām zemēm un audzējis mājās stikla tvertnē, no kuras "mājdzīvnieks" izbēdzis, tad Āfrikā, Austrālijā un vēl daudzās vietās uz Zemes, zirnekļa inde var krietni sabojāt cilvēka pašsajūtu. Savukārt Džošua Ņūvs un Tamsins Džermans no Bārnarda koledžas sava pētījuma rezultātā ir secinājuši, ka šīs bailes ir mantotas no iespējamajiem tāltālajiem senčiem, kuri savu dzīvi pavadīja daudz siltākos platuma grādos.

Zinātnieki uzskata, ka bailes no zirnekļiem Āfrikā ir bijušas svarīgas izdzīvošanai, jo tur līdzās cilvēkiem dzīvo dažādas sīkbūtnes, kuru inde var radīt būtiskus draudus cilvēka veselībai. Pagātnē, kad vislabākā ārstēšana bija profilakse, jeb spēja izvairīties no dažāda veida nepatikšanām, dažu sugu kodumi varēja cilvēkam izrādīties arī nāvējoši, pat ja cilvēks nenomira no pašas indes, bet tika tikai paralizēts un kļuva par vieglu laupījumu plašajam plēsēju klāstam.

Ņūvs un Džermans aicināja pētījumā iesaistītos vairāk nekā 250 brīvprātīgos aplūkot dažādus attēlus datorā. Starp šiem attēliem bija gan zirnekļi, gan mušas, gan injekciju adatas. Lielākā daļa no respondentiem atzīmēja, ka attēli ar zirnekļiem bija pamanāmāki un izraisīja baiļu sajūtu ātrāk. Savukārt kādā citā pētījumā, kuru 2008. gadā veica Deivids Rakinsons un Džeimijs Deringers, zinātnieki secināja, ka zīdaiņi zirnekļu attēlus aplūkoja daudz ilgāk nekā citus, kas varētu būt saistīts ar iedzimtu spēju atpazīt konkrētus radījumus, kuru atpazīšana un laicīga pamanīšana savulaik bija izdzīvošanas vērts jautājums. Līdzīga reakcija tika novērota arī čūsku gadījumā.

Ne mazāk interesants būtu pētījums, vai šīs bailes ir atkarīgas arī no platuma grādiem, kurā cilvēks ir piedzimis un dzīvo.

Interesanti, vai tie cilvēki, kuriem nav bail no zirnekļiem, ir mutanti?

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv