AITAS.LV
AITAS.LV

Ekoloģiskie zāles pļāvēji (2962/0)


Publicēts: 4.11.2013

Aitas nav tikai lopiņš, kas ražo gaļu, vilnu un pienu. Mūsdienās šie mazie dzīvnieki ir kļuvuši par zaļās domāšanas un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas simbolu visā pasaulē. Tā vietā, lai darbinātu mehānisko zāles pļāvēju, arvien populārāka kļūst aitu iznomāšana, lai tās apkoptu zaļās platības.

Francijā šādu pakalpojumu piedāvā organizācija Naturama, kas bāzējusies Lionā. Tās direktors Kristofs Darfjū pirms sešiem gadiem uz Franciju atveda apdraudētās Soay šķirnes aitas. Pēc kāda laika viņš secināja, ka aitu izbarošanai zāles nepietiek, tādēļ Darfjū sāka izīrēt savus mājdzīvniekus, lai tie apkoptu publiskos zālājus.

"Sākumā cilvēkiem tas šķita smieklīgi," atcerējās Darfjū. "Kad viņi redzēja, cik tas ir efektīvi, viņi teica: "O, jā! Tas ir tā vērts." Tagad mums ir piecas vai sešas pilsētu pārvaldes, kas izīrē aitas visa gada garumā."

Nelielās Soay aitas šim nolūkam ir īpaši piemērotas, jo tām ir nepieciešama minimāla aprūpe. Tās lieliski apgrauž pat ļoti stāvas vietas.

Aitas ne tikai ieekonomē degvielu, nav trokšņainas, samazina CO2 izmešus, bet arī palīdz saglabāt bioloģisko daudzveidību.

"Zālē ir daudz kukaiņu," teica Darfjū. "Aitas tos neēd. Zāles pļāvējs iznīcina visu, kas gadās tā ceļā."

Tomēr aitu kopts zālājs neizskatīsies perfekts. Šīs pļaujmašīnas nederēs tiem, kas ar manikīra šķērītēm mēdz noslīpēt sava zālāja izskatu. Aitām ir vienalga, cik ideāla garuma zāle aiz viņām paliek, jo ēdīs to, kas tām garšo.

Šādam zālāju kopšanas veidam ir arī citi aspekti. Piemēram, aitas pilsētas centra parkā nevarētu brīvi pastaigāties. Tās nāktos iežogot, kas varētu sagādāt papildus grūtības pilsētas iedzīvotājiem. Jāņem vērā, ka cilvēka vēlme barot dzīvniekus, vai tos samīļot, arī var radīt problēmas.

Darfjū ir iemācījies pārvarēt šīs grūtības un labprāt līdzdala savas zināšanas citiem. Viņa vadībā top īpaša izglītības programma, pēc kuras apgūšanas cilvēks ir spējīgs vadīt un organizēt urbāno aitkopību.

"Jums nevajag 300 un vairāk aitas, lai gūtu ienākumus," piebilda Darfjū. "Ja jums ir 30 līdz 40 dzīvnieki, jūs varat dzīvot, visu gadu tās izīrējot."

Aitas ainavu veidošanai Latvijas apstākļos noteikti varētu izmantot plašajos, veco muižu parkos, kurus pamazām pārņem krūmāji un augstas nezāles. Lai arī ielaistas platības sakopšanai ar vienu ganību sezonu varētu nepietikt, aitas būtiski atvieglotu šādu vietu kopšanu. Aitu klātbūtne noteikti nostrādātu arī kā papildus pievienotā vērtība, ja objekts tiek izmantots tūrisma vajadzībām.

Gluži labi aitas tiks galā ar ābeļdārza vai citu lielo augļkoku stādījumu sakopšanu. Upeņu un pat ērkšķogu plantācijās aitas tomēr labāk nelaist, ja nu vienīgi vēlaties atbrīvoties no šiem krūmiem. Ērkšķi nebūt netraucēs aitām pamieloties ar ērkšķogu lapiņām un pat augļiem.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv