AITAS.LV
AITAS.LV

Aitas slinkiem saimniekiem? (4833/2)


Publicēts: 22.07.2014

Aita tiek uzskatīta par vienu no vissenāk pieradinātajiem dzīvniekiem. Mājas aitas savvaļas radiniecēm līdzīgi kā citiem dzīvniekiem raksturīgs tā dēvētais "ziemas kažoks", no kura tās atbrīvojas, iestājoties siltākam laikam. Būsiet ievērojuši, ka biezāks un pūkaināks apmatojums ziemā klāj gan suņus, gan zirgus, gan govis. Bet kā ir ar aitu?

Tā kā viens no galvenajiem aitkopības produktiem gadsimtiem ilgi bija vilna, lielākā daļa selekcionēto dzīvnieku izceļas ar bagātīgu vilnas segu. Mūsdienās, kad daudz plašāk tiek izmantotas sintētiskās šķiedras un vilnas izstrādājumi lielākoties top no konkrētu šķirņu aitu vilnas, tad gaļas audzētājiem vilna ir kļuvusi par lieku slogu un izdevumu avotu. Aitas nocirpšana nereti izmaksā krietni vairāk nekā iespējams atgūt, vilnu realizējot.

Lai atrisinātu šo problēmu, nākusi talkā rūpīga selekcija. 1960. gadu otrajā pusē Lielbritānijā tika sākts darbs pie jaunas aitu šķirnes - Easy Care. Kā raksta šīs šķirnes audzētāju asociācija, tā ir revolucionāra šķirne, kuras audzēšanā nepieciešams ieguldīt minimālu darbu. Easy Care ir gaļas aitu šķirne. Tiek uzskatīts, ka šīs šķirnes aitu uzturēšanas izmaksas ir par aptuveni 80% mazākas nekā citu šķirņu gadījumā.

Darbu pie Easy Care šķirnes 1965. gadā aizsāka Ziemeļvelsas zemnieks R. I. Iolo Ouvens. Viņa mērķis bija izveidot šķirni, kuras uzturēšanas un veterinārās izmaksas būtu minimālas, vienlaicīgi saglabājot augstu gaļas ražību un labus auglības rādītājus. Selekcijā tika izmantotas Viltšairas ragainās aitas, kura ir viena no vecākajām Lielbritānijas aitu šķirnēm. Aitu mātes dzīvsvarā sasniedz 85kg, bet auni pat 150 kg. Gan aitām, gan auniem raksturīgi ragi. Viltšairas ragainās ir īsvilnas aitas, kurām raksturīga vilnas nomešana, sākoties siltajam laikam. Krustojot ragainās aitas ar citām sķirnēm, tika izveidotas mazprasīgas, īsvilnas aitas, kā arī izdevās atbrīvoties no ragiem.

 • Aitu mātes svars - aptuveni 60 kg
 • Auglība - 1,8
 • Ļoti viegli dzimst jēri un aitām piemīt labs mātes instinkts
 • Jēri dzimst ar "kažociņu"
 • 12 nedēļu vecumā kautķermeņa svars aptuveni 17 kg
 • Augsts kautsvara iznākums
 • Auni ļoti auglīgi un aktīvi
 • Nav nepieciešama cirpšana un minimālas kopšanas izmaksas
 • Slimību izturīga šķirne
 • Mazprasīga un izturīga dažādos klimatiskajos apstākļos

Lielbritānijas zemienēs, kur zāle aug cauru gadu, Easy Care aitas tiek turētas ārā visu gadu, lielākoties bez papildus piebarošanas. Siens un/vai kombinētā spēkbarība ir nepieciešama tikai gadījumā, kad aitām nav pieejamas ganības.

Mūsdienās šī šķirne ir ieguvusi atzinību ne tikai Lielbritānijā, bet arī citur Eiropā.

Informāciju par audzētājiem iespējams iegūt Easy Care šķirnes asociācijas mājaslapā.

Protams, ja arī jūs izvēlaties audzēt šīs aitas, atcerieties, ka tās ir "Easy Care" nevis "No Care".

Komentāri

 1. ES 22.07.2014 :

  Derētu pamēģināt... Tomēr pieredze rāda, ka aitu šķirnes, kuras etniskajās valstīs nav jācērpj, Latvijā tomēr ir jācērpj.....

 2. Zvaigžņu aitas 23.07.2014 :

  Ganīt ārā visu gadu mēs arī nevaram. Tā kā tas vēl būtu jāpapēta, vai tiešām arī mūsu klimatiskajos apstākļos Easy Care ir ekonomiski izdevīgas.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv