AITAS.LV
AITAS.LV

Kas jāņem līdzi, ejot jērus ķert? (2478/0)


Publicēts: 11.03.2019

Jēru dzimšana ir atbildīgākais un grūtākais brīdis aitkopja gadā (dažiem pat vairākas reizes gadā). Lai tas noritētu pēc iespējas mierīgāk un nestu vairāk prieka nekā pārdzīvojumus, ieteicams jau savlaicīgi sagādāt medikamentus un aprīkojumu, kā arī iepazīties ar vetārstu (jo īpaši, ja pats neesi pietiekami pieredzējis), kam varēsi droši zvanīt ārkārtas gadījumos.

Gatavošanās jēru dzimšanai nav saistīta tikai ar medikamentu un aprīkojuma iegādi, bet arī ar aitu māšu pareizu barošanu, kas nodrošinās labu pienību (un mierīgāku sirdi aitkopim), kā arī ar kūts sagatavošanu.

Jāatceras, ka auglis (jērs vai vairāki) dzemdē aizņem arvien vairāk vietas. Tas nozīmē, ka aita nepieciešamo barības apjomu nevarēs uzņemt, ēdot tikai sienu (lai arī tas būtu kvalitatīvs). Pēdējā grūsnības mēneša laikā ieteicams aitas piebarot ar spēkbarību (graudi, speciāls maisījums). Ideālā gadījumā aitu mātes vajadzētu grupēt pēc gaidāmo jēru skaita. Vienmēr ir jābūt pieejamam tīram ūdenim un minerālbarībai, kas paredzēta aitām. Ziemas periodā aitas labprātāk ēdot tieši beramo minerālbarību.

Tāpat nevajag censties ierobežot aitu kustīgumu. Grūsnās aitas vēlams motivēt kustēties. Nē, tas nenozīmē, ka tās būtu jādzenā pa lauku. Var novietot barību ārpus novietnes, lai aitas būtu spiestas iet ārā un kustēties. Tas nāks par labu gan aitai, gan jēriem. Teorētiski kustības samazina vagīnas prolapsa iespējamību.

Ja saimniecībā ir pietiekami augsts inficēšanās risks ar Clostridium sp. baktērijām (tetanuss, enterotoksēmija) jeb iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka šī ierosinātāja dēļ tiek zaudēts saimnieciski neizdevīgi liels daudzums jēru, aitu mātes pirms atnešanās vēlams vakcinēt. Par vakcinācijas kalendāru un pieejamajām vakcīnām rekomendējam konsultēties ar vetārstu.

Sagādājiet sausus pakaišus, spaiņus, bļodas un citus traukus, kurus plānojat likt individuālajos aizgaldiņos. Tiek rekomendēts aitu ar jaunpiedzimušajiem jēriem ievietot atsevišķā nodalījumā. Labā prakse paredz, ka jābūt sagatavotiem aizgaldiņiem, lai tajos varētu ievietot 10% no aitu mātēm. Attiecīgi, ja ganāmpulkā ir 100 grūsnas aitu mātes, tad nepieciešami 10 aizgaldiņi. Mērfija likums paredz, ka jābūt gataviem piepildīt kūti ar neskaitāmiem nodalījumiem, jo visticamāk 10 aitas atnesīsies jau pirmajā dienā, lai sagādātu pēc iespējas lielākas galvassāpes aitkopim.

Uz aitu ar diviem jēriem pilnībā pietiek ar 1,5x1,5m lielu aizgaldiņu. Pārliecinieties, lai nav šķirbu, pa kurām jērs var izlīst, kur viņš var iesprūst. Ūdens spainim nevajadzētu atrasties uz grīdas. Jērs tur var iekāpt (un nemācēs izkāpt). Ja ievietosiet aitu aizgaldiņā pēc jēru piedzimšanas, bet nesagaidījuši placentas atdalīšanos, pēc tam placentu no aizgaldiņa izvāciet. Utilizējiet kā bioloģiskos atkritumus (dziļi norokot vai, ja ir kaste, kurā ievietojat kritušos dzīvniekus, lieciet kastē). Noteikti sagatavojiet aizgaldu (lielāku), uz kuru pārvietosiet aitas ar jēriem. Kopā turēt jau dzemdējušās un vēl nedzemdējušās nevajadzētu. Pieredzējušās mātes, kuras labi pieņem jēru un kurām ir pietiekami daudz piena, uz kopējo aizgaldu var pārvietot jau vidēji pēc 12-24 stundām. Trīņu mammas, jaunās aitas un tās, kurām mazāk piena, varat paturēt aizgaldiņā ilgāk (pēc nepieciešamības).

Jāņem vērā, ka saskaņā ar Latvijas likumdošanu, aitas atnešanās, jēru piedzimšana un apzīmēšana jāveic 30+7 dienu laikā. Krotālijas sagādājiet laicīgi! Neaizmirstiet, ka vajadzēs arī instrumentu, ar kuru krotālijas ielikt ausīs.

Kādiem priekšmetiem būtu jābūt jēru ķeršanas aptieciņā:

  • cimdi (īsie un garie);
  • dezinfekcijas līdzeklis (mēs krotāliju dezinficēšanai lietojam caurspīdīgu)
  • jods nabas apstrādei jēriem
  • prolapsa karotes un jostas (ideālā gadījumā tā arī paliks neizmantotas)
  • zonde barošanai pa tiešo kuņģī
  • sasaldēts pirmpiens (sliktākajā gadījumā rūpnieciski gatavotais aizvietotājs)
  • mākslīgais piens piebarošanai no otrās dzīves dienas
  • pudelītes un rezerves knupīši
  • krāsu zīmuļi vai flakoniņi (ja nu vajag atzīmēt problēmdzīvniekus)
  • svari (groziņš, kur ieliksiet jērus, lai nosvērtu)
  • vetārsta rekomendētie un izrakstītie medikamenti (šļirces, ja nepieciešams)
  • Sildlampa (kaste), ja nepieciešams turēt jēru siltumā
  • Piezīmju grāmatiņa (vai viedierīce)
  • Galvas lukturītis (rokas vajadzēs brīvas!)
  • dvielis (gan sev rokas noslaucīt, gan nepieciešamības gadījumā jēru noberzēt)
  • termometrs (lai noskaidrotu, cik atdzisis ir jērs un kāda tipa palīdzība viņam nepieciešama)
  • lubrikants
  • vetārsta (vai divu) kontakti

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Add a new comment:


info at aitas lv